Відеоконференція ”Бібліотека – територія єдності”

 
 

29 грудня 2014 року

Друга відеоконференція з питань роботи бібліотек із внутрішньо переміщеними особами (ВПО) відбулася за ініціативи Чернігівського обласного відділення УБА. Волинська ДОУНБ  імені Олени Пчілки була учасником спілкування разом із Вінницькою, Чернівецькою, Харківською, Закарпатською обласними науковими бібліотеками. Досвід діяльності бібліотек з названих питань був взаємокорисним і вартим того, щоб ним поділитися. Хоча напрямки роботи з ВПО подібні, в кожної бібліотеки є свої особливості. Учасниками відеоконференції зі сторони Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки були Л. Стасюк, директор бібліотеки, заступники – Н.Рибачук, Є.Євтушок, завідувач відділу автоматизації і комп’ютерних бібліотечних технологій  С. Ворожейкіна, працівники бібліотеки.
Всі публічні бібліотеки в переважній більшості активізували роботу з ВПО і продовжують цю діяльність за ініціативи Міністерства культури України, яке запропонувало реалізувати проект «Бібліотеки як центри підтримки громади в умовах воєнної загрози: робота з внутрішньо переміщеними особами» (Наказ № 773 від 18.09.2014). Бібліотеки Волині активно підтримали ініціативу Міністерства культури України  і долучилася до організації загальнонаціонального руху, спрямованого на бібліотечне обслуговування та допомогу тим, хто з відомих причин був вимушений залишити свої домівки на Сході України та в Криму. Проте ”така діяльність у бібліотеці мала місце ще до оголошеного проекту, саме тоді, коли діткам з сімей переселенців вручили ранці і канцелярське приладдя напередодні свята 1 Вересня” – наголосила Людмила Стасюк, директор.
За останніми даними на Волинь приїхало близько 1,5 тис сімей, із них  переважна більшість – із зони АТО, В області працює координаційний штаб, який цілодобово консультує переселенців. Інформаційно-довідкову викладку матеріалів з необхідною інформацією для внутрішньо переміщених осіб з Криму та східних регіонів України розгорнуто у Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки. Сьогодні в області кваліфіковані послуги переселенцям надає 21 бібліотека – в тих населених пунктах, де є більша кількість сімей, переміщених із зони АТО чи Криму, хоча в інших книгозбірнях також обслуговуються користувачі цієї категорії. Варто наголосити, що всі послуги у бібліотеках Волині внутрішньо переміщені особи отримують безкоштовно. Найбільш популярними серед них є послуги, пов’язані з використанням комп’ютерів та інтернету. Так учасниками тренінгу з основ комп’ютерної грамотності були і наші користувачі-переселенці. Є серед них і ті, що приходять до бібліотеки щоденно поспілкуватися з рідними, що залишилися в зоні АТО, адже тепле слово близької дорогої людини зігріває і вселяє надію на перемогу і успіх. Для діток з сімей переселенців у бібліотеці організовані і діють курси з вивчення англійської мови. А дорослі члени родин мають змогу відвідувати щонеділі клуб спілкування англійською мовою з переглядом англомовного фільму.
Напередодні виборів депутатів до Верховної Ради переселенці в значній мірі потребували інформації та консультацій щодо процедури зміни місця голосування. Необхідною також була допомога бібліотекарів у пошуку роботи, житла. Особливо важливою для ВПО була і є фахова правова допомога. Переселенці в повній мірі мали змогу користуватися безоплатними послугами фахівців громадської приймальні Головного управління юстиції у Волинській області, що діє у Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки. Крім того, безоплатна правову допомогу отримували жителі віддалених районів, яка надавалася і продовжує надаватися фахівцями щовівторка в режимі он-лайн. До речі, останній дистанційний прийом юриста (23.12.2014) був присвячений законодавству про забезпечення прав  та свобод внутрішньо переміщених осіб.
Внутрішньо переміщених осіб завжди раді бачити в бібліотеках на презентаціях, зустрічах з непересічними особистостями, засіданнях тематичних клубів, круглих столах, конференціях. А окремі заходи організовуються саме для сімей переселенців. Так нещодавно для діток учасників АТО та діток з сімей вимушених переселенців відбувся майстер-клас з розмальовування дерев’яної іграшки. Спочатку народний умілець Андрій Бондарук розповів присутнім про історію української традиційної дерев’яної іграшки, а  потім вручив всім діткам дерев’яні заготовки для розмальовування. Техніку розмалювання опановували разом з художником Іриною Сардак-Бондарук, вона ж розповіла і про фарби, які використовуються для цієї творчості, і гаму кольорів. Дітки з задоволенням займалися цікавою і новою для них справою. Як і годиться, наприкінці зустрічі Святий Миколай через свого помічника – народного умільця Андрія Бондарука – вручив дітлахам подарунки – солодощі, іграшки, книги. Подія відбулася за участі ГО ”Самопоміч”, ВОБФ ”Карітас-Волинь”, а також БФ ”Ефективне суспільство”.
Заходи за участі ВПО стали вже невід’ємними від бібліотечного життя, а самі переселенці стали постійними користувачами бібліотек. Серед них є багато цікавих особистостей, які волею долі змушені були докорінно змінити своє звичне життя і призвичаїтися до нового. Інколи вони потребують звичайного спілкування з людьми, які б їх просто вислухали. Інші – викладають свої думки на папері і видають книги. Саме з однією з таких переселенок – письменницею з Луганська Маргаритою Сурженко відбувалася зустріч 25 грудня. Вона  презентувала свою книгу «АТО. Історії зі Сходу на Захід». Це розповідь про трьох зовсім різних людей, яких об’єднала ситуація, що трапилася у їхньому рідному Луганську. Вони не були знайомі, але знайшли один одного на Західній Україні. «Це історія про патріотів, – наголосила Маргарита Сурженко, – дуже рідко про це говорять, але в Луганську є справжні чоловіки, які зараз воюють на стороні України. Хтось з них спершу може й не був патріотом, але вийшов із своєї зони комфорту, зрозумів що є інші цінності, інша Україна і полюбив її”.  Маргарита Сурженко народилася в Луганську, зараз живе у Києві. Свого часу жила на Волині, там родині допомагали волонтери, бо грошей на житло не було. У своїй книзі згадує Луцьк і події, з ним пов’язані.
Варто відзначити, що до зустрічей з переселенцями і заходів, що організовуються для них, долучаються наші партнери – громадські організації, благодійні фонди, волонтери. Бібліотекарі також не стоять осторонь заходів, зініційованих громадськими активістами. Так, напередодні дня Святого Миколая у бібліотеці в рамках щорічної Всеукраїнської благодійної акції «Миколай про тебе не забуде!» працювала Фабрика Святого Миколая. На фабрику потрапило багато іграшок, дитячих книг, солодощів, канцелярського приладдя від небайдужих громадян і Луцька, і області, з яких волонтери формували подарунки для діток із соціально вразливих сімей, сімей переселенців, інвалідів. Такі ж подарунки поїхали до малечі і в зону АТО. Неодноразово бібліотекарі долучалися до різноманітних ярмарок-продажів виробів народних умільців, книг,  акцій зі збору коштів для сімей учасників АТО та сімей переселенців, організованих ВОГО ”Фундація розвитку громад” – постійного партнера бібліотеки.
Робота з внутрішньо переміщеним особам продовжується, і бібліотекарі завжди раді бачити їх в книгозбірнях і допомогти.
Сьогодні є вже історії успіхів, які починалися в бібліотеках:
 

В Ратнівській книгозбірні для представників трьох сімей, переселенців з Донецької області, була надана консультація в режимі он-лайн щодо надання їм у постійне користування земельної ділянки під забудову, про можливість переведення студента в інший вуз зі збереженням умов навчання та результатів зданих сесій.
У Луцькій бібліотеці-філії діти безкоштовно користуються інтернетом та спілкуються з рідними через скайп-зв’язок. Мати працевлаштувалася у ТОВ "Кромберг енд Шуберт Україна". Ще одна сім’я (Хоружий О.М. та Хоружа О.О.) стали постійними користувачами бібліотеки. Дочка, студентка Луганського педагогічного інституту, факультету психології за допомогою інтернету познайомилася з учасником АТО, який перебуває на лікуванні у Луцькому військовому госпіталі, дівчина запропонувала свою допомогу як психолога, передає для читання книги.
У Нововолинську читачами бібліотеки стала  сім’я з м. Сімферополя – мама Тетяна Болгарова та син Тимур Муллагаєв. Хлопчик дуже любить читати казки, тому користується фондами відділу дошкільників та учнів 1-9 класів центральної міської бібліотеки (ЦМБ). Мама – швачка – користується в читальному залі ЦМБ журналами ”Бурда”, які містять викройки і тому завжди в нагоді. Крім того, завдяки безкоштовному інтернету і мама, і син мають можливість поспілкуватися з рідними, вести власний блог  і користуватися іншими ресурсами.

В Горохові 2 місяці тому до бібліотеки завітав достойний, інтелігентний чоловік поважного віку, розмовляв не місцевою говіркою. Виявив бажання стати користувачем бібліотеки. Як виявилося, Захарченко Іван Михайлович (1948 р. н.)  – переселенець з Луганщини, в минулому вчитель української мови та літератури, культурний, цікавий співрозмовник. Раніше ніколи не був на Волині, але рятуючись від війни, опинився в Горохові. В бібліотеці його цікавить історія Волинського краю, Горохівщини, творчість волинських письменників. А нещодавно він привів до бібліотеки свою дружину – бібліотекаря-пенсіонера. Вона була в захопленні від бібліотеки, цікавилася фондом, періодикою, але найбільше була зачарована вишивками та вишитим портретом Шевченка.  Було приємно чути від поважної жінки, що у тут чудова аура і атмосфера. ”Не знаю, чи це історія успіху, – каже директор бібліотеки, – але ми раді, що хоч якось змогли розважити простих людей, які близькі нам за професіями, які в старшому віці змушені покинути рідну домівку і рятуватися від війни. А ще Іван Михайлович, (можливо чув наші розмови) постійно ніби оправдувався за своїх земляків-луганчан: «Не всі там такі, є й хороші, порядні люди…»”.

0 коментарі:

Дописати коментар